ثبت نام دوره های آموزشی
RVG (دستگاه رادیوگرافی دیجیتالی)
شنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۵
0 نظر
1144 بازدید

این نوع رادیوگرافی بسیار پیشرفته قابلیت عکسبرداری را به صورت دیجیتالی و با یک دهم میزان اشعه دارا می باشد.  تصاویری شفاف و دقیق در کمتر از ۳ ثانیه بر روی کامپیوتر آماده و قابل چاپ می باشد و نیازی به کلیشه های قدیمی نیست.

سیستم نرم افزاری بسیار پیشرفته و قوی با دسترسی آسان به تمام ابزارهای موردنیاز جهت هر گونه تغییر و تصحیح، امکان آنالیز تصاویر را در بزرگنمایی مناسب و دلخواه در اختیار دندانپزشک قرار می دهد. سیستم مونیتورینگ تمامی رادیوگرافی ها به صورت شبکه بر روی یونیت های کلینیک نصب شده و دسترسی به آن از تمامی مونیتورها امکان پذیر است. علاوه بر آن امکان داشتن کپی در آرشیو از تمامی فایل های ایجاد شده به صورت دیجیتالی بر روی کامپیوتر و همین طور نسخه چاپ شده آن وجود دارد.

طراحی ویژه این دستگاه باعث جلوگیری از بروز آسیب به دهان بیمار در هنگام قرار گیری داخل دهان شده و سهولت در پوزیشنینگ را به همراه خواهد داشت.  RVG  مخفف‌ رادیوویزوگرافی‌  (Radio viso graphy)  است‌. تکنیک‌  RVG  یک‌ روش‌ نسبتاً جدید در تصویر برداری‌ دندان‌ می‌باشد و اکثر اوقات در مطب دندانپزشکی همراه با نرم افزار دندانپزشکی استفاده میشود که‌ نیاز به‌ فیلم‌ رادیوگرافی‌ و ظهور وثبوت‌ را از بین‌ می‌برد.

این‌ سیستم‌ بر روی‌ دستگاههای‌ رادیوگرافی‌ که‌ دارای‌ دکمه RVG بوده‌ و یا می‌توان‌ به صورت‌ دستی‌ زمان‌ تابش‌ آنها را تا ۰۱/۰ ثانیه‌ کم‌ کرد کاربرد دارد. از مزایای‌ مهم‌  RVG  این‌ است‌ که‌ دُز اشعه‌ حدود ۷۵ الی‌ ۸۰ درصد در این‌ روش‌ کاهش‌ یافته‌ و در واقع‌ خطر اشعه‌  X  در این‌ سستم‌ تقریباً وجود نخواهد داشت‌.

RVG  از یک‌ سنسور که‌ در داخل‌ دهان‌ بیمار قرار می‌گیرد تشکیل‌ شده‌ است‌ به طوریکه‌ سطح‌ حساس‌ آن‌ در مقابل‌ کن‌ رادیوگرافی‌ باشد. این‌ سنسور همان‌ نقش‌ فیلم‌ را ایفاء کرده‌ و با تاباندن‌ اشعه‌ این‌ سنسور تصویر را بلافاصله‌ بر روی‌ کامپیوتری‌ که‌ به‌ آن‌ متصل‌ است‌ منتقل‌ می‌کند.

سنسور از اندازه های مختلف برای متناسب شدن با اندازه دهان افزادمختلف ساخته شده است. کلیه مراحل‌ پردازش‌ تصویر توسط‌ نرم‌افزار مخصوصی‌ که‌ قبل‌ از نصب‌ دستگاه‌ در کامپیوتر نصب‌ می‌گردد صورت‌ می‌گیرد.  و البته درایور این نرم افزار میتواند با یکی از نرم افزارهای پزشکی مورد استفاده قرار گیرد  از کارهای‌ مختلفی‌ که‌ با این‌ نرم‌افزار و نرم افزار دندانپزشکی بر روی‌ تصویر گرفته‌ شده‌  می‌توان‌ انجام‌ داد به‌ موارد زیر می‌توان‌ اشاره‌ نمود:

۱ـ پرونده‌ سازی‌ برای‌ بیمار

۲ـ امکان‌ اندازه‌گیری‌ کانالها و ابعاد مختلف‌ بر روی‌ تصویر

۳ـ امکان‌ رنگ‌آمیزی‌ تصاویر

۴ـ شناسائی‌ دقیق‌ عارضه‌های‌ روی‌ تصویر

۵ـ سه‌ بعدی‌ سازی‌ تصویر

۶ـ اندازه‌گیری‌ زوایای‌ مختلف‌ بر روی‌ تصویر

۷ـ امکان‌ بزرگنمائی‌ تصویر جهت‌ مشاهده‌ بهتر آن‌

۸ـ اعمال‌ فیلترهای‌  boost  و  high pass filter  جهت‌ شارپ‌ نمودن‌ و آشکارسازی‌ لبه‌های‌ تصویر

۹ـ امکان‌ چرخش‌  (Rotation)  و معکوس‌ سازی‌  (Inversion) تصویر  سیستم استفاده از rvg

 باید توجه داشت که سنسور در مقابل‌ تابش‌ اشعه‌ زیاد کاملاً حساس‌ بوده‌ و ممکن‌ است‌ آسیب‌ ببیند. از سنسور مذکور می توان در حالتهای مختلفی چون پانورکس، سفالومتری و رادیوگرافی تک دندان استفاده نمود. با توجه به احتمال آلودگی سنسور در دهان حتما” باید از روکشهای مخصوصی که در داخل بسته بندی دستگاه وجود دارد بهره جست.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر