ثبت نام دوره های آموزشی
جرم گیری دندان
چهارشنبه ۰۸ دى ۱۳۹۵
0 نظر
958 بازدید

 

طبق آمار گزارش شده 85 درصد افراد به خصوص جوانان به دنبال ترميم و سفيد كردن دندان‌ هاي خود هستند و از روش‌ هاي مختلف براي ايجاد ظاهر مناسب دندان ‌ها استفاده مي ‌كنند.

عوامل تغيير رنگ دندان ها

سفيدي رنگ دندان ‌ها تحت ‌تاثير عوامل مختلفي است. برخي افراد به طور ژنتيكي دندان‌ هاي سفيد تري نسبت به ديگر افراد دارند.

چندين عامل در تغيير رنگ دندان‌ ها موثر است:

* برخي بيماري ‌ها موجب تغيير رنگ دندان‌ ها مي ‌شود.

* مصرف بعضي از داروها مانند آنتي ‌بيوتيك ‌ها نيز از عوامل مهم در تغيير رنگ دندان ‌ها است.

* مصرف مواد غذايي حاوي مواد رنگي و نوشيدني‌ هايي چون قهوه و چاي نيز در تغيير رنگ دندان ‌ها موثر است، حتي مصرف زياد نوشابه‌ ها نيز مي ‌تواند رنگ دندان‌ ها را تغيير دهد.

* موادي چون نيكوتين و تنباكو نيز در اثر مصرف دخانيات موجب زردي رنگ دندان‌ ها مي ‌شود.

* با افزايش سن، ميناي دندان كه بيروني ‌ترين و سخت ‌ترين قسمت دندان است نازك شده و تغيير رنگ دندان‌ ها رخ مي ‌دهد.

* برخي تغيير رنگ ‌ها نيز بر اثر ضربه به دندان يا بر اثر مواد پر كننده دندان، مانند امالگام رخ مي ‌دهد.

* بخش ديگري از تغيير رنگ ‌ها در اثر پوسيدگي دندان به وجود مي آيد كه معمولا دندان به رنگ سياه در مي ‌آيد و با گذشت زمان در دندان ايجاد حفره كرده و درد دندان را سبب مي ‌شود.

تشكيل جرم دندان

 

 

بزاق دهان به صورت طبيعي داراي املاح بسياري است كه معمولا اين املاح در جاهايي از دهان و قسمت‌ هايي از دندان‌ ها كه كمتر مسواك مي ‌شوند رسوب مي ‌كند. به مرور زمان ميكروب ‌هاي دهاني نيز به اين رسوبات اضافه شده و مواد غذايي نيز از طريق همين لايه‌ هاي چسبنده روي دندان‌ ها رسوب مي‌ كنند و تجمع مي ‌يابند و به اين صورت پلاك‌ هايي روي دندان ‌ها تشكيل مي ‌شود.

در مراحل اوليه اين پلاك ‌ها به راحتي با مسواك زدن و نخ دندان كشيدن قابل پاك شدن هستند، اما به مرور زمان با اضافه شدن هر چه بيشتر مواد آلي و املاح بزاق و ميكروب ‌هاي ديگر، اين پلاك ‌ها قابل تميز كردن نخواهند بود و به لايه‌اي سخت تبديل شده كه جرم دندان خوانده مي ‌شود.

تشكيل جرم دندان بستگي زيادي به عادات غذايي و زندگي فرد و عدم مسواك زدن صحيح دارد و اين در حالي است كه برخي از افراد فيزيولوژي بزاق دهان شان به گونه ‌اي است كه مستعد تشكيل جرم دندان و التهاب و پوسيدگي دندان هستند.

 

جرم گيري و لثه

 

جرمي كه روي دندان ‌ها تشكيل مي ‌شود به مرور زمان سبب التهاب و تورم لثه‌ ها شده و پوسيدگي دندان را سبب مي ‌شود. در اين مرحله با كوچك‌ ترين تحريكي چون مسواك زدن، خونريزي لثه رخ مي ‌دهد. چنان چه جرم‌ گيري صورت نگيرد مي‌ تواند اثرات مخرب غيرقابل برگشتي براي دندان ‌ها و لثه ايجاد نمايد. معمولا اثرات التهابي جرم‌ ها بر لثه بدون درد است، بنابراين بيمار تا مدت ‌ها ممكن است متوجه اثر تخريبي جرم بر لثه خود نگردد.

اساس كار دستگاه جرم ‌گير بر لرزش ‌هايي است كه با نوساناتي ضربه‌ هاي كوتاهي بر دندان وارد كرده و جرم دندان‌ ها را از بين مي ‌برد، اما نياز به هيچ‌ گونه بي ‌حسي ندارد.

جرم‌ گيري و پوسيدگي دندان

بيشتر مردم تصور مي ‌كنند كه جرم‌ گيري دندان موجب نازك شدن ميناي دندان و پوسيدگي آن مي ‌شود، اما در واقع هنگامي كه جرم روي دندان‌ ها تشكيل مي ‌شود لايه ‌اي روي دندان ‌ها قرار گرفته و آن را از تحريكات سرما و گرما حفظ مي ‌كند. به هنگام جرم‌ گيري اين لايه برداشته مي‌ شود و حساسيت به سرما و گرما در دندان‌ ها رخ مي‌ دهد و اين باور غلط را به وجود مي ‌آورد كه دندان ‌ها در اثر جرم‌ گيري تراشيده شده و خالي شده‌اند.

بايد توجه داشت كه اساسا دستگاه جرم ‌گيري قادر به تراش دندان نيست و اين حساسيت تنها به علت برداشته شدن لايه جرم است.

جرم گيري و لق شدن دندان ها 

همان ‌طور كه اشاره شد جرم دندان پس از تشكيل به مرور زمان لثه را تخريب كرده و جايگزين بافت لثه مي ‌گردد. در اثر عقب‌ نشيني لثه، بين دندان‌ ها فضاي خالي ايجاد مي ‌شود كه اين فضاها توسط جرم دندان پر مي شود و با مشاهده دندان ها، تنها قسمتي از جرم تشكيل شده قابل رويت است و قسمت اصلي آن كه جايگزين لثه تخريب شده است قابل ديد نيست. پس از جرم‌ گيري اين فضاها آشكار شده و لثه ي از بين رفته ديده مي ‌شود و اين تصور غلط را به وجود مي ‌آورد كه جرم ‌گيري سبب از بين رفتن بافت لثه شده است.

از طرفي با جرم ‌گيري و پاك شدن جرم از فضاهاي به وجود آمده در اثر تخريب لثه، دندان‌ ها حالت لق‌ شدگي پيدا مي‌ كنند و فرد گمان مي‌ كند اين عدم استحكام دندان در اثر جرم‌ گيري است حال آن كه اين لق‌ شدگي در اثر تجمع جرم به وجود آمده و به علت تجمع جرم مشهود نبوده است.

ضرورت جرم گيري 

ضرورت انجام جرم ‌گيري با توجه به مضرات تجمع ميكروب ها و تشكيل پلاك ‌ها در دهان اجتناب ‌ناپذير است، چرا كه جرم نه ‌تنها بافت لثه را از بين مي ‌برد، بلكه موجب پوسيدگي دندان نيز مي‌ شود. با تخريب هر چه بيشتر بافت لثه، موجب لق ‌شدن دندان‌ ها گرديده كه در نهايت راهي جز كشيدن دندان را براي بيمار باقي نخواهد گذاشت.

 

اما جرم ‌گيري بايد حتما به وسيله فرد آموزش ‌ديده انجام شود تا از آسيب‌ هاي احتمالي به ميناي دندان جلوگيري شود. از طرفي انجام جرم‌ گيري بايد به توصيه دندانپزشك و در حد تعادل صورت گيرد، چرا كه جرم ‌گيري بيش از حد رنگ دندان‌ ها را به آبي متمايل مي‌ نمايد. دندانپزشكان انجام جرم ‌گيري را هر 6 ماه توصيه مي‌ كنند.

اما رعايت بهداشت دهان و دندان‌ ها(استفاده منظم از مسواك و نخ دندان) نقش بسيار مهمي در عدم تجمع جرم و به خصوص تغيير رنگ دندان ‌ها ايفا مي ‌كند.

استفاده از خميردندان ‌هايي كه به ضد جرم معروف هستند اگرچه در كوتاه‌ مدت ممكن است مفيد باشد و رنگ دندان ‌ها را سفيد نمايد، اما در طولاني‌ مدت به علت وجود مواد ساينده در آن ها روي دندان ‌ها خراش ايجاد كرده و  زمينه را جهت رسوب املاح بزاق و تجمع ميكروب ‌ها و تشكيل پلاك فراهم مي‌ كند.

نام
ایمیل
متن نظر
عبارت داخل تصویر